yurtdisi-egitim-danismanligi-basvuru
Yurtdışı Eğitim Yurtdışı Eğitim yurtdışı eğitim Tıklayınız

İsviçre Eğitim Fuarı

SGA Eğitim Fuarı 2015

10 Ekim 2015 Cumartesi günü 13:00 – 18:00 saatleri arasında İstanbul Harbiye Hilton Hotel Balo Salonunda düzenlenecek İsviçre Eğitim Fuarı hakkında daha fazla bilgiye http://isvicreegitimfuari.com/tr/fuara-katil linkinden başvuruda bulunabilirsiniz.

NEDEN İSVİÇRE’YE GİTMELİYİM?

İsviçre doğası, sanatı, kültürel ve mimari zenginlikleri ile gençler için mükemmel bir eğitim ortamı vaat ediyor! İsviçre’nin seçkin okullarından mezun olan gençler, gelecekte dünyayı yönetiyor..

Orta Avrupa’nın küçük ancak büyüleyici ülkesi İsviçre, doğa ve sanat severler başta olmak üzere çok sayıda turistin gözde tatil ülkesidir. Almanya, Avusturya, Liechtenstein, İtalya ve Fransa ile sınır komşusu olan ülke 25 eyaletin meydana getirdiği bir konfederasyondur.

İsviçre’nin Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Yapısı

Avrupa’nın popüler ülkelerine coğrafi yakınlığı, İsviçre’yi Avrupa turuna katılanlar için bir uğrak noktası haline getirmiştir. Birbirinden güzel nehirleri ve gölleri, kayak severler için bir cennet olan dağları, şehirlerinde hemen her noktada rastlanan sanat ve kültür etkinlikleri ile gerçek bir turizm destinasyonudur. Son yıllarda Zürih’in kültürel ve sanatsal alanda yaptığı atılımlar, birkaç yüzyıl öncesinin en güzel mimari örnekleri olan muhteşem binalarıyla yarışır haldedir. Ekonomik gücünü hızla ilerleyen endüstrisinin yanı sıra turizmden alan İsviçre, vatandaşlarına dünyanın en demokratik ve refah yaşam düzeylerinden birini sunar.

Çok dilli ve çok kültürlü İsviçre’de Almanca ve Fransızca’nın ardından en çok konuşulan dillerin İtalyanca ve eski Alman lehçelerinden Romanşça olması, ülkenin hem sosyal hem de eğitim alanlarında müthiş bir zenginliğe sahip olmasını sağlar.

İsviçre’nin Eğitim Yapısı

İsviçre’nin eğitim alanında 19. yy’dan itibaren süren haklı şöhreti, son derece ileri düzeyde eğitim veren özel okulların açılmasına dayanır. Çok kültürlü ortamına dünyanın farklı ülkelerinden gelen ailelerin çocuklarının da katılmasıyla gerçek bir kültür ve dil zenginliğine ev sahipliği yapar duruma gelen İsviçre okulları, liseden mezun olduklarında gerçek birer lider olan öğrenciler yetiştirir. İngilizce ve Fransızca’nın her öğrenci tarafından mükemmel derecede öğrenilmesi, okulların başlıca amaçlarından biridir. Mezunlar IGSCSE, IP ve AP derecelerini alırken dil avantajı başta olmak üzere eğitim başarılarıyla da dünyanın gözde üniversitelerinden kolaylıkla kabul alırlar.

Genel eğitim sistemine bakıldığında, her canton’da farklı dilde ve sistemde yürütülen eğitimin tüm ülkeyi kapsayan ortak bir kalite standardı altında birleştiğini söylemek mümkündür. Zorunlu eğitim İsviçre’de 9 yıldır ve 6 yaşında başlar. Ortaöğrenimdeki başarı dereceleri ve tercihleri doğrultusunda öğrenciler ya üniversite ve yüksekokullara, ya da meslek yüksek okullarına devam ederler.

Türkiye’den yalnızca 2 saat süren rahat bir uçuşla ulaşılabilen İsviçre, Türk ailelerinin çocuklarını gönül rahatlığıyla eğitime gönderdiği ülkeler arasında ilk sıralardadır. Öğrencilerin konakladığı yurtlarda, büyüme çağındaki gençlerin ihtiyaçlarına son derece önem verilir, yemek seçiminden spor ve sanat aktivitelerine kadar her şey en ince yarıntısına kadar gençlerin en özel şekilde yetiştirilmesine olanak verecek biçimde organize edilir.

İsviçre’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için bilinmesi gereken en önemli konu, hangi dilde eğitim alacakları ve bunu sunan üniversitelerin hangi eyaletlerde bulunduğudur. Toplamda 12 adet olan devlet üniversiteleri arasında Almanca ve Fransızca eğitim verenler ağırlıkta olmakla beraber, yalnızca 1 üniversitede dersler İtalyanca olarak sürdürülmektedir. Ayrıca üniversitelerin bir kısmı kabul şartı olarak kendi bünyelerinde yaptıkları bazı sınavlarda başarılı olma şartını koyabilirler. Türk öğrenciler için liseden başarıyla mezun olduktan sonra üniversite sınavında başarı gösterme ve İsviçre’de eğitim almak istedikleri alanda en az 2 senelik bir eğitim almış olma şartı bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili eğitim uzmanlarımız detaylı bilgiye sahip olup, hedefleriniz doğrultusunda size en doğru yönlendirmeyi yapacaklardır.