yurtdisi-egitim-danismanligi-basvuru
Yurtdışı Eğitim Yurtdışı Eğitim yurtdışı eğitim Tıklayınız

Kanada’da Üniversite

study-in-canada

Kanada’da Üniversite

Dünya’da yaşam kalitesinin yüksek olduğu ülkeler arasında bulunan Kanada, üniversite eğitimiyle de adından söz ettirmektedir. Üniversite sınavına gerek kalmadan öğrenci kabul eden Kanada Üniversitesi yalnızca lise diplomasıyla öğrenci kabul etmektedir. Hangi lise türünden mezun olursanız olun Kanada’da üniversite okumak istediğinizde lise diplomanızla gitmeniz gireceğiniz üniversiteyi belirlemektedir. Yurtdışında en iyi eğitimi almanız için devlet güvencesi sunan Kanada Üniversiteleri, öğrencilere en uygun olanakları sunuyor. Devlet üniversitelerinin sayı olarak fazla olması, Kanada’nın devlet güvencesinde bir ülke olmasını sağlamıştır. Üniversitelerin verdiği kalite standartları devlet aracılığıyla denetlenmektedir. Bu sayede Kanada üniversiteleri dünya çapında yapılan değerlendirmelerde üst sıralarda olmaktadır.

Türkiye’de üniversiteye girmek için öğrencilerin girdi YGS ve LYS sınavları gibi adeta öğrencinin yarışa sokulduğu sınavlar Kanada’da geçerli değildir. Aldığınız puanlara göre yerleştiğiniz Türkiye standartları üniversitelerinde hayalini kurduğunuz bölümlerde okumak bazen mümkün olamamaktadır. Kanada’da üniversite sistemindeyse öğrencilerin istediği mesleği yapabilmesi adına, hangi bölümü istiyorlarsa o üniversiteye giriş yapma hakları vardır. Meslek liselerinden de mezun olsanız hayalinizi kurduğunuz mesleğe yönelik bölümleri Kanada üniversitelerinde okuyabilirsiniz. Türkiye’de sözel bölümden mezun olan öğrencilerin seçecekleri bölümler bellidir. Ancak Kanada eğitim sisteminde sözel bölüm mezunu öğrenciler de sayısal bölümleri tercih edebiliyor.

Kanada Üniversitelerinin sunduğu bu tür özel avantajlarla mezun olan öğrenciler Türkiye’de de geçerli olan diploma sahibi olmanızı sağlayacaktır. YÖK denkliği olan Kanada üniversitelerinden mezun olan öğrenciler bitirdikleri bölümlerin mesleğini Türkiye’de yapabilmektedir. Kamu kuruluşları gibi yerlerde Kanada’da üniversiteden mezun olduğunuzda Türkiye sınırları içerisinde çalışmanız mümkündür. Kanada üniversitesinden lisans diploması olan öğrenciler aldıkları diplomalarla her ülkede çalışma olanağına sahip olmaktadırlar. Türkiye’de vakıf üniversitelerine giriş yapmak da YGS ya da LYS sınavlarına bağlıdır. Bunun yanı sıra eğitim maliyeti ödemeniz gereken vakıf üniversiteleri yerine Kanada üniversitesini seçerek sınav sorunu yaşamadan istediğiniz bölümü Türkiye’de bulunan vakıf üniversiteleri eğitim maliyeti kadar bir ücretle okuyabilirsiniz.

Kanada eğitim sistemi iki şekildedir. Bunlardan biri 4 yıllık üniversiteye başvurabilmenizi sağlarken, diğeri 2 yıllık Kolej kaydı sonrasında son 2 yılı istediğiniz üniversitede okuma olanağı vermektedir. Kolej kaydı yaptırarak eğitim masraflarınızı daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Ekonomik olması da Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrencilere sunulmuş büyük bir avantajdır. Kanada’da Fransızca ve İngilizce olarak iki resmi dil konuşulmaktadır. Bu sayede Kanada üniversitelerinde okurken 2 farklı dili öğrenme şansınız da olacaktır. Lisans eğitiminin İngilizce olması sayesinde İngilizce dil beceriniz üst seviyelere ulaşacak ayrıca ülkede kaldığınız süre içerisinde Fransızcaya da yatkınlığınız artacaktır. Mezun olduktan sonra Kanada lisans ya da yüksek lisans mezunu olan yabancı uyruklu öğrencilerine 3 yıl boyunca oturma izni vermekte ve çalışma olanağı sunmaktadır. Bu sayede kariyerinizi şekillendirme şansı da yakalayacaksınız. Üniversite öğrenimi süresinceyse öğrencilere verilen yasal izne göre part-time çalışma olanağı da vardır.

Kanada eğitim olanakları hakkında daha fazla bilgiye 0 212 543 58 06 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.